Atiduodam daiktus

Kai nori gyventi atsakingai, esi studentas, kraustaisi arba darai remontą vienaip arba kitaip atsiduri facebook grupėje Free your stuff. Čia gali imti ir atiduoti daiktus, kurių tau arba kažkam kitam šiuo metu nebereikia. Taigi – išsilaisvinti nuo vartotojiškumo.

Grupė iš tiesų yra gana jauna, tačiau labai greitai auganti ir paprasčiausiai į viešas erdves įnešanti kaip taisyklė seną poreikį dalintis. Visgi tas dalinimasis iki šiol bent jau Lietuvoje buvo daug siauresnis, paprastai dalindavomės su giminėmis ir artimais draugais. O jiems pasiūlyt išdrįsdavome ne viską. Na ir patys gavę pasiūlymą iš kokios tetos priglausti pūkinę kaldrą arba indų servizą, nors mums tų daiktų ir nereikia turėdavome būti dėkingi ir priimti “dovanas“.

Kai kuriose šalyse norintiems dovanoti daiktus egzistuoja daiktų nameliai, vadinamieji Give box. Galima rasti netgi nemokamo siuntimo programą labdarai – give back box. Lietuvoje panašiausias dalykas turbūt būtų bibliotekėlės inicijuoti knygų dalinimosi nameliai, kurių geroji idėja irgi yra pasiimta iš užsienio (Little free library).

givebox-camboux

Pavyzdžiui Vokietijoje situacija jau kuris laikas yra kiek laisvesnė, ten nereikalingus daiktus žmonės tiesiog palieka gatvėse. Ne, ne prie konteinerio, tiesiog priešais savo namą. Taigi neturi jaustis kažkokiu valkata, jeigu nusprendi pasiimti, tai ką manai esant reikalinga. Tačiau daiktų atsikratančiojo gatvės pusė atrodo tikrai ne kaip. Būten šioje šalyje ir gimė Free your stuff idėja bei yra pagrindinė facebooko grupių koncentraciją.

Weniger-illegale-Muellsammler-Gute-Noten-fuers-Sperrmuell-Konzept_image_630_420f_wn

Iš kitos pusės tai yra freeganismo atmaina, kuri žaibiškai kaip kokia epidemija užkrėtė Lietuvos facebooko visuomenę. Freeganai arba kitaip dumpster divingo propaguotojai siekiai kaip įmanoma labiau sumažinti vartotojiškumą ir optimalizuoti jau turimų resursų panaudojimą – kitaip tariant kovoja prieš kapitalizmą.

228d6a967281d889_3534024759_54e998bfda_z

Visgi jau iki grupės atsiradimo egzistavo puslapis FreeganLT, tačiau apie jį žinojo tikrai menka visuomenės dalis. Taigi kuo Free your stuff arba kitaip Atiduotuvė tapo priimtina mums visiems?

  1. Galbūt skambės banaliai, bet jai populiarumo turėjo duoti visiems tiek lietuviškai tiek angliškai suprantamas pavadinimas, kuris nesiasocijuoja su kažkokiu “keistu“ judėjimu.
  2. Dalinimuisi patogi platforma – facebookas, ir grupės komercinis pobūdis, leidžiantis interesantui lengviau susisiekti su atidavėju bei atiduotą daiktą pažymėti kaip parduotą. Grupėse, kurių pavadinimuose galima aptikti žodžius “dovanoju“ ar “atiduodu“ to tikrai nėra ir tai grupių nariams apsunkina dalybas.
  3. Taisyklės. Kol esi pasyvus grupės narys, jos atrodo kaip visiška nesąmonė. Tačiau būtent jų dėka, apsisaugoma nuo spamo ir per didelio informacijos srauto. Duosiu papratą pavyzdį: norėjom atiduoti augalus, pirmiausia skelbimą parašiau į grupę Dovanoju gėlę. Tekstas buvo konkretus, tačiau pačioje grupėje labiau įprasta dalintis savo augalų nuotraukomis ir visokiais patarimais. Taigi sulaukiau “like“ paspaudimų ir patarimų, ką su jais veikti. Bet man reikėjo ne to. Iš kitos pusės mano komentaras “išsikasit patys“ turbūt visiškai neatitiko grupės pobūdžio – aš nekūriau poreikio pabendrauti. Taigi po poros valandų skelbimą ištryniau ir parašiau naują Free your stuff grupėje, čia po 1o min. jau buvau susitarusi kam ir kaip tuos augalus atiduosiu. Išvada – ačiū taisyklėms!
  4. Besikurianti bendruomenė. Atiduoti tampa vis maloniau. Žmonės šiame reikale dalyvauja ne tik todėl, kad nori ką nors gauti nemokamai, bet dėl to, kad vis labiau ir labiau žavisi dalinimosi idėja. Gera matyti, kai atvažiavusiam pasiimti daikto jo tikrai reikia ir jo rankose esantis šokoladas arba spindinčios akys rodo dėkingumą.
  5. Atiduoti daiktus tikrai daug lengviau nei vežti į stambiagabaričių atliekų surinktuvę arba bandyti sugrūsti į savo konteinerius. O ir sąžinė taip negraužia, kaip išmetant.

Būdami atiduotuvės nariais jaučiamės išsilaisvinę ne tik fiziškai nuo mums nebereikalingų daiktų ar nuo sąžinės graužaties juos išmetant. Tai labiau išlaisvina nuo vartotojiškumo ir požiūrio, kad jeigu nereikia mums, tai nereikia ir niekam kitam. Taigi tiems daiktams, kuriuos atiduodame nemokamai sukuriama visai kitą pinigais nepaskaičiuojama realiatyvi vertė.

_47237601_rhartley-sharpe029

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s